Strona główna

Wstęp

autor

Witam na stronie głównej serwisu www.glowiak.com. Strona ta prezentuje informacje o mojej rodzinie oraz rodzinach z nią w spokrewnionych. Znajdziecie tu informacje o moich badaniach genealogicznych, jak również obszerną bazę osób, z którymi jestem w jakiś sposób spokrewniony.

Jeśli chcesz przeszukać zawartość bazy danych serwisu www.glowiak.com (listę osób, notatki, zdjęcia i akta metrykalne), wpisz interesującą Cię nazwę lub nazwisko w pole wyszukiwania poniżej.

Szukaj:

Więcej informacji o stronie, mojej rodzinie oraz poszukiwaniach znajdziesz w dziale Informacje

Pełna listę osób dostępna jest także tutaj.

Zachęcam do obejrzenia statystyk nazwisk oraz miejscowości w zgromadzonej przeze mnie bazie danych tutaj.

Jeśli posiadasz jakiekolwiek informacje lub materiały o osobach znajdujących się już w serwisie lub z nimi spokrewnionych, napisz do mnie.

Nazwisko

Nazwisko Głowiak wydaje się być całkiem pospolite i pochodzi prawdopodobnie od rzeczownika głowa. Na terenie Polski nazwisko to (lub przezwisko) zostało odnotowane już w 1678 roku

W 1998 roku mieszkało w Polsce 637 osób noszących nazwisko Głowiak, zaś liczba ta w 2002 roku wyniosła już 787 osób, przy czym zdecydowana większość z nich żyje w okolicach Rzeszowa i Łańcuta. Pozwala to przypuszczać, że gniazdo lub gniazda rodowe - nazwisko mogło bowiem powstawać niezależnie w wielu miejscach - znajdują się właśnie w tamtych okolicach.

Potwierdzeniem tego faktu mogą być także listy imigracyjne osób przypływających do portów amerykańskich u końca XIX i na początku XX wieku . Większość Głowiaków wpisywała jako miejsce pochodzenia miejscowości położone w pobliżu Łańcuta - m.in. Medynię, Czarną, Łukawiec, Łąkę, Pogwizdów, Krzemienicę czy Strażów

Kolejną liczną grupę Głowiaków stanowią mieszkańcy zachodniej Polski, co ma prawdopodobnie związek z powojenną migracją ludności z dawnych kresów wschodnich na tzw. ziemie odzyskane. Stosunkowo licznie występuje więc nazwisko Głowiak we Wrocławiu, Gorzowie Wlkp. oraz Legnicy. Z kontaktów z tymi rodzinami wynika jednak, że w większości przypadków ich przodkowie także pochodzą z okolic Łańcuta i Rzeszowa.

Jak napisano wcześniej, nie można jednak wykluczyć wielu niezależnych miejsc powstania tego nazwiska, tym bardziej, że także na innych terenach stosowano czasem zamienne formy np. Głowa - Główka - Głowiak.

Rozmieszczenie nazwiska Głowiak w latach 90-tych oraz w 2002 roku

Mapy wygenerowane dzięki www.genpol.com

Wywód przodków autora strony

Skróty:

Wybrane nazwiska:

Linki do wybranych osób (na skróty...)